Staráte se správně o své oči?
Prostředí a jeho dopad na naše oči
Čisticí prostředky a další chemie, záření z počítačových obrazovek, prach a znečištění ovzduší. Moderní život vystavuje naše oči mnoha věcem, které mohou vést k jejich únavě, bolestem očí nebo dokonce poškození. Povědomí o těchto každodenních rizicích a o tom, jak jim předcházet, je důležitým krokem k udržení či zlepšení zdraví očí.
Pozor na zrak při kutilství a na pracovišti
Pokud jste fanouškem kutilství nebo trávíte čas v dílně, je ochrana očí důležitým faktorem bezpečnosti a ochranné brýle jsou zcela na místě. Cizí tělesa, jako je dřevěná tříska nebo kousek kovu, mohou velmi snadno poškodit měkkou tkáň oka, což může vést k dlouhodobým problémům se zrakem. Podceňovat byste neměli ani ochranu před prudkým světlem, ať už je přírodní nebo umělé.
Pokud přímo pracujete v nebezpečném prostředí, ujistěte se, že váš zaměstnavatel poskytuje odpovídající ochranu očí. Možná se vám také bude hodit náš článek o tom, co dělat při poranění oka.
Slunce a jeho vliv na oči
Sluneční záření, respektive jeho UV část (což jsou vlny s nejmenší délkou do 400 nm) nedělá našim očím vůbec dobře. Pokožku jsme zvyklí chránit krémem s dostatečným ochranným faktorem, stejně tak bychom měli chránit i zrak. UV filtr přitom můžeme mít i v klasických dioptrických brýlích bez zatmavení, stejně tak si můžeme nechat vyrobit sluneční dioptrické brýle.
Oči a záření obrazovek
V průměru až osm hodin denně – a mnohdy i víc – strávíme zíráním na obrazovky. Při delším používání elektronických zařízení ale dochází k namáhání očí. Chcete-li zabránit únavě zraku, postupujte podle pravidla 20-20-20. Udělejte si přestávku každých 20 minut a po dobu 20 sekund se dívejte na něco 20 stop (6 metrů) daleko.
Zdravá strava pro zdravé oči
Každý ví, že zdravá a vyvážená strava je dobrá pro naše tělo. Stejně tak je prospěšná i pro naše oči.
A na co bychom měli myslet? Třeba na antioxidanty, jejich dobrým zdrojem je zelenina. Kapusta, brokolice, špenát, paprika, pórek… Stará přísloví doporučují pro dobrý zrak mrkev, která je zdrojem beta-karotenu a luteinu. V jídelníčku by si své místo měly najít i omega-3 mastné kyseliny, které najdeme třeba v rybách. V neposlední řadě bychom měli pít dostatek vody a nepřehánět to s alkoholem.