Zákalky
Co jsou plovoucí oční skvrny?
Plovoucí skvrny jsou tečky nebo klikaté čáry, které „plavou“ přes zorné pole. Mohou mít různé tvary, kromě obvyklých teček a čar někdy vypadají jako prsteny, vlákna, pavoučí nohy nebo pavučiny.
Pohybují se s tím, jak se pohybují oči, takže je velmi obtížné se na ně dívat přímo. Často mají podobu klikatých čár v periferním vidění (tedy na okrajích našeho zorného pole). Neustále se pohybují, i když nehýbeme očima.
Příčiny plovoucích očních skrvn - zákalek
Plovoucí skvrny mohou být způsobeny změnami ve sklivcové tekutině uvnitř oka. Postupem času, jak člověk stárne, se původně rosolovitá hmota sklivce stává tekutější a také se svrašťuje, vytvářejí se malé rosolovité objekty, kterým se říká zákalky. A právě ty vidíme „plout“.
Během stárnutí jsou zákalky poměrně běžným jevem.
Náhlé zvýšení jejich počtu nebo jiná výrazná změna však může být příznakem vážnějšího problému. Může to totiž signalizovat, že vznikla trhlina v sítnici nebo došlo k jejímu odchlípení (tedy že se sítnice uvolnila ze zadní části oka). Pokud nejsou včas léčeny, mohou trhliny a odchlípení sítnice způsobit ztrátu zraku.
Záblesky
Stejně jako zákalky, mohou i záblesky světla mít původ ve změnách tvaru sklivcového gelu uvnitř oční bulvy. Záblesky jsou obvykle krátce trvající, bílé a svislé a spíše je člověk vidí okrajích zorného pole. Bývají jasnější nebo znatelnější v šeru a mohou být horší, když pohneme očima nebo hlavou.
Zákalky a záblesky samy o sobě nejsou důvodem k obavám. Pokud se ale náhle začnou objevovat výrazně častěji než obvykle, nebo se začaly vyskytovat po nedávném poranění či operaci oka, může to signalizovat trhlinu sítnice. V takovém případě je potřeba co nejdříve kontaktovat očního lékaře.
Nepohyblivé černé skvrny
Černé skvrny, které se nepohybují, nejsou zákalky. Jde obvykle o jev způsobený makulárními dírami. To jsou otvory ve střední části sítnice (tedy v té části oka, která zajišťuje detailní zobrazení).
Pokud je pevná černá skvrna v centrálním vidění (spíše než v periferním vidění), může jít právě o makulární díru. V takovém případě je dobré nechat si zrak vyšetřit očním lékařem.
Kdy mohou plovoucí skvrny představovat vážnější problém?
Plovoucí skvrny mohou být nepříjemné, ale jejich výskyt je normální s tím, jak člověk stárne. Někdy však mohou být příznakem vážnějšího problému, který vyžaduje léčbu.
Kdy byste si měli raději dojít na vyšetření k oftalmologovi, aby určil přesnou diagnózu?
Pokud:
Plovoucí skvrny vidíte poprvé
Najednou máte ve zraku více skvrn než obvykle
Vidíte periferní záblesky světla
Máte kromě skvrn také rozmazané vidění a bolí vás oči
V zorném poli vidíte tmavý „závěs“ nebo stín
Vidíte plovoucí skvrny krátce poté, co jste měli oko poraněné nebo operované.
Důvodem je, že náhlý přírůstek plovoucích skvrn doprovázený některým z výše uvedených příznaků může být známkou trhliny sítnice nebo odchlípnuté sítnice. V takovém případě je potřeba okamžitá operace, jinak by mohlo dojít ke ztrátě zraku.
Lékař standardně provede tzv. dilatační oční vyšetření. Při něm se použijí oční kapky k rozšíření zorniček, aby bylo vidět do vnitřku oka a na sítnici. Po vyšetření může být vidění rozmazané a oči mohou být výrazně citlivější na světlo. Je proto dobré mít s sebou sluneční brýle a také počítat s tím, že cestou od lékaře by nebylo bezpečné řídit auto.