Zelený zákal: příčiny, příznaky a léčba

Co je to zelený zákal a jak jej léčit?

Zelený zákal je progresivní oční nemoc, která poškozuje optický nerv. Pokud se neléčí, může vyústit v trvalou ztrátu zraku. S jeho postupným zhoršováním se může zrak dostat až na úroveň takzvaného tunelového vidění, případně může člověk zcela oslepnout. V mnoha případech je poškození optického nervu způsobeno zvýšeným nitroočním tlakem, někdy ale může být souviset s poruchami krevního oběhu.


Příznaky zeleného zákalu

Zelený zákal může být akutní nebo chronický. V případě chronického zeleného zákalu se zpočátku neprojevují žádné příznaky, postupem času se zhoršuje periferní vidění. Pokud není zákal léčen, může se časem zhoršovat až do fáze postupné ztráty zraku.

Akutní zelený zákal se projevuje rozmazaným a zamlženým viděním, člověk má problémy dobře vidět, obzvláště při přirozeném světle. K dalším příznakům řadíme zvýšený tlak a bolest v oku, pocit na zvracení či přímo zvracení nebo trvale rozmazané vidění.

Pacienti s akutním zeleným zákalem s uzavřeným úhlem mohou mít zarudlé oči. To může být způsobeno neschopností zornice přijímat světlo. Vzhledem k této neschopnosti se zornice rozšiřuje a umožňuje, aby do oka vstupovalo více světla. To pak způsobuje otoky rohovky, které pak vedou k potížím, jako je zvýšený tlak v oku, snížená vizuální ostrost a zúžený komorový úhel.




Typy zeleného zákalu

Existuje více typů zeleného zákalu. Nejběžnější jsou ty následující:

  1. Zelený zákal s otevřeným úhlem: U tohoto typu zeleného zákalu dochází ke zvýšenému tlaku v oku, protože mechanismus průtoku v oku funguje s vyšším věkem hůř. V oku se pak udržují tekutiny, které by jinak odtékaly pryč. V oku roste tlak, a to pak obtížně přijímá světlo.

  2. Zelený zákal s normálním tlakem: U tohoto typu zeleného zákalu dochází ke sníženému toku krve do optického nervu, což může způsobit jeho poškození a zhoršení periferního vidění. Oční lékaři – oftalmologové - k tomuto typu zeleného zákalu přistupují tak, že provádí časté kontroly oka, aby zjistili, pod jakým tlakem je optický nerv a v jaké míře to zhoršuje zrak.

  3. Vrozený zelený zákal: Tento typ zeleného zákalu je dědičný. Je velmi vzácný a je způsoben tím, že u dítěte není po narození správně vyvinuto proudění tekutiny v oku. Protože se tento mechanismus stále vyvíjí, je v oku zvýšený tlak, což může časem ovlivnit zdraví optického nervu a způsobit ztrátu zraku.

  4. Sekundární zelený zákal s otevřeným úhlem: Tato forma zeleného zákalu je způsobena poraněním oka. Zranění pak způsobuje další komplikace, jako je iritida (zánět duhovky) nebo šedý zákal. Léčba tohoto typu zeleného zákalu se většinou provádí pomocí steroidových injekcí a lokálně aplikovanými kapkami.

  5. Pigmentový zelený zákal: Jedná se o sekundární typ zeleného zákalu. Jak naznačuje název, je tato forma zeleného zákalu spojená s oddělováním granulek pigmentu od duhovky (barevné části oka). Poté, co se granulky odpojí, zablokují proudění v oku a způsobí v něm zvýšený tlak. Rostoucí tlak pak stále více poškozuje optický nerv.

  6. Exfoliativní zelený zákal: Tato forma zeleného zákalu je způsobena tím, že se na oku usazují vločkovité látky z přední části povrchu oka. Těmi se zablokuje systém proudění v oku a zvýší se tlak, což následně poškodí optický nerv.


Jak lze zelený zákal léčit?

Zelený zákal neboli glaukom je komplexní onemocnění způsobující poškození nervu a ztrátu periferního vidění. Léčbou jej lze zpomalit nebo dokonce zcela zastavit.

Léčba se liší v závislosti na typu zeleného zákalu. Pokud například trpíte vysokým tlakem v očích, budete si několikrát denně kapat oční kapky, které snižují nahromadění tekutiny a tím i tlak v oku.

Lidé se zeleným zákalem často trpí i dalšími onemocněními očí, jako je šedý zákal (postupné zakalení oční čočky). Oční lékař vždy bere při určování léčby v potaz i další onemocnění, kterými případně trpíte, a také hodnoty očního tlaku.


Možnosti léčby zeleného zákalu

Oční kapky

Primární možností léčby zeleného zákalu jsou oční kapky. Ty snižují oční tlak zejména tím, že pomáhají zabránit tvorbě vodnaté tekutiny a dalších látek, které mohou zhoršovat příznaky zeleného zákalu. Jak často se oční kapky používají, určuje vždy lékař na základě vyšetření a konkrétního zdravotního stavu.

Laserový zákrok

U některých případu zeleného zákalu může oftalmolog doporučit laserový zákrok. Existuje několik forem laserových zákroků, z nichž každý z nich je vhodný pro jiný typ zeleného zákalu.

Laserová iridotomie

U tohoto typu laserového zákroku se do duhovky (barevné části oka) udělá otvor, kterým se vypustí nahromaděná tekutina.

Argonová laserová trabekuloplastika

Provádí se pouze v případě zeleného zákalu s otevřeným úhlem. Zlepší se po ní proudění v oku, což sníží tlak v oku a další příznaky. Po podstoupení této léčby už obvykle stačí používat oční kapky méně často – správné používání vždy předepíše oční lékař.

Operace zeleného zákalu

Další chirurgickou léčbou zeleného zákalu je operace zvaná trabekulektomie. Při ní se otevře systém odvádění tekutiny z oka a tím se zlepší proudění v oku.


Podobné články 

Šedý zákal

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku