Poškození očí sluncem
Poškození očí slunečním zářením
Sluneční brýle jsou nejen módní doplněk, ale hlavně ochrana očí před škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky ze slunce. UV paprsky mohou oči poškodit podobně jako spálení sluncem poškozuje pokožku. Poškození zraku UV zářením může být dočasné nebo trvalé.
Fotokeratitida
Fotokeratitida je poškození očí způsobené UV zářením – jako je spálení očí od slunce. Může být ale způsobeno také velmi jasným umělým světlem, jako je svařovací hořák nebo lampa v soláriu. Ovlivňuje zejména rohovku, což je tenká průhledná vrstva v přední části oka.
Nemusíte se opalovat na tropické pláži, abyste dostali fotokeratitidu. Navzdory chladu je ve skutečnosti stejně pravděpodobné, že ji dostanete při lyžování. Je to proto, že sluneční paprsky se odrážejí v jasně bílém sněhu. Fotokeratitida způsobená UV paprsky odrážejícími se od ledu a sněhu má i vlastní název, říká se jí sněžná slepota.
Fotokeratitidu můžete dostat také ze slunečního záření odrážejícího se od písku nebo vody. Přímé koukání do slunce může také způsobit fotokeratitidu, často se to lidem stává, například když sledují zatmění Slunce. U něj rozhodně platí, že by se nemělo pozorovat bez použití solárních filtrů. Dlouhé koukání do slunce může způsobit trvalé popálení sítnice a také dočasné poškození rohovky UV zářením.
Příznaky fotokeratitidy
Stejně jako když se spálí pokožka, můžete si příznaků fotokeratitidy všimnout až poté, co už k poškození došlo.
Mezi příznaky poškození očí sluncem patří:
Bolest v očích
Červené oči
Vodnaté oči
Pocit písku v očích
Oteklé oči
Citlivost na jasné světlo
Bolest hlavy
Zmenšené zorničky
Cukání očních víček
Vzácně také dočasná ztráta zraku.
Čím déle byly oči UV záření vystaveny, tím horší budou příznaky.
Solární retinopatie
Solární retinopatie je závažnější a déle trvající forma poškození očí UV zářením. Fotokeratitida je spálení od slunce na rohovce v přední části oka, které obvykle odezní během několika dní. Solární retinopatie je popálenina sítnice, což je vrstva buněk v zadní části oka, která detekuje světlo.
Solární retinopatie je bezbolestná, protože na sítnici nejsou žádné nervové buňky. Může však být trvalá, protože při ní může dojít ke zničení části světlosnímajících buněk.
Diagnostika a léčba
Fotokeratitida většinou sama odezní. Existují ale věci, kterými můžeme příznaky zmírnit sami:
Vyjmout kontaktní čočky (pokud je nosíte)
Nechat oči odpočinou v temné či tlumeně osvětlené místnosti
Užívat volně prodejné léky proti bolesti
Přikládat studený obklad na zavřené oči (stačí obličejový hadřík navlhčený studenou vodou)
Pokud se zdá, že příznaky po několika dnech neustupují, nebo jsou-li obzvláště nepříjemné, je na místě návštěva oftalmologa. Ten dokáže určit, zda jde o fotokeratitidu (dočasné spálení přední části oka sluncem) nebo solární retinopatii (popálení sítnice, které bude pravděpodobně trvalé). Zjistí také, zda příznaky nebyly způsobeny něčím jiným, co vyžaduje naléhavější léčbu. Může také poskytnout více možností pro léčbu příznaků fotokeratitidy, jako jsou antibiotické oční kapky.
Pokud máte solární retinopatii, poškození bude pravděpodobně neléčitelné, i když se na vidění s tímto poškozením dá do jisté míry časem zvyknout.
Oční lékař obvykle diagnostikuje fotokeratitidu tak, že se podívá do očí a použije oční kapky obsahující oranžové barvivo, které pomáhá odhalit poškození UV zářením. Kapky mohou mírně štípat.
Jak předejít poškození očí UV zářením
Poškození očí UV zářením může být bolestivé, takže je dobré mu předcházet nošením vhodné ochrany očí. Pokud se chystáte pobývat na jasném slunci, měli byste vždy nosit sluneční brýle, které jsou navrženy tak, aby bránily proniknutí UV paprsků k oku. Ne všechny sluneční brýle to však dělají; některé evnější sluneční brýle často jen blokují část světla, ale neviditelné UV paprsky propouštějí. Vždy si ohlídejte, aby měly brýle značku UV400, což zaručuje, že blokují či absorbují alespoň 99 % UVA a UVB paprsků.
Také při lyžování byste měli nosit sluneční brýle nebo lyžařské brýle, které blokují UV záření. Také pokud svařujete, měli byste nosit vhodné bezpečnostní vybavení, včetně svářečského štítu.
Pokud chcete sledovat zatmění slunce, měli byste ho vždy sledovat přes brýle se solárním filtrem. Rozhodně se nedívejte přímo do slunce, a to ani když je téměř úplně zatmění. Ujistěte se, také že vaše brýle se solárním filtrem nejsou poškrábané nebo poškozené, než je použijete, protože by mohly propustit UV paprsky a poškodit vaše oči. Také pohled na slunce (nebo částečně zatmělé slunce) dalekohledem, a to i s UV filtrem, může poškodit oči.