Vlčí zrno
Vlčí zrno Chalazion je nebolestivá cysta nebo tvrdá bulka v očním víčku. Je velká asi jako hrášek. Slovo „chalazion“ znamená v řečtině „malá kroupa“.
Vlčí zrno může být na horním i spodním víčku, častější je na tom horním. Objevuje se spíše u dospělých než u dětí. Není nakažlivé, ale může trvat týdny, měsíce nebo někdy i déle, než zmizí. Bývají neškodné a mohou vymizet, aniž by vyžadovaly léčbu.
Ječné vs. vlčí zrno
Vlčí zrno je často mylně považováno za zrno ječné, protože obě mají podobu hrudky na očním víčku. Abychom vám pomohli je rozeznat, uvádíme několik rozdílů:
Vlčí zrno většinou nebolí nebo bolí pouze prvních pár dní. Ječné zrno je obvykle bolestivé.
Ječné zrno je vyvolané infekcí, ale vlčí zrno má příčinu v ucpané mazové žláze.
Ječné zrno se obvykle zahojí během několika týdnů. Vlčí zrno může přetrvávat měsíce nebo i déle.
Ječné zrno je obvykle blíže okraji očního víčka než zrno vlčí.
Někdy se stane, že se z ječného zrna postupně vyvine vlčí zrno. Důvodem je, že infekce způsobí zablokování mazových žláz.
Příznaky vlčího zrna
Hlavním příznakem vlčího zrna je oteklá bulka nebo cysta ve víčku, která má zhruba velikost hrášku. Bulka obvykle není bolestivá.
Další příznaky, kterých si můžete všimnout, jsou slzení nebo podráždění oka, pokud vlčí zrno zasahuje do oka. Pokud je zrno dostatečně velké, aby tlačilo na oční bulvu, může způsobovat i rozmazané vidění.
Co způsobuje vznik vlčího zrna
Existuje několik možných příčin vzniku zrna. Nejčastěji to je ucpaná mazová žláza v horním očním víčku. Tyto žlázy produkují maz, který pomáhá lubrikovat povrch oka. Pokud se ucpou, maz se nahromadí a vytvoří tvrdou hrudku.
Některá kožní onemocnění, jako je akné, rosacea (růžovka) nebo soboroická dermatitida, zvyšují pravděpodobnost vzniku vlčího zrna. Podobný vliv může mít i chronická blefaritida (zánět okraje očního víčka).
Někdy se vlčí zrno může vyvinout z ječného zrna. Výsledkem je pak bolestivá infikovaná bulka ve víčku.
Prevence vzniku vlčího zrna
Abyste zabránili vzniku ječných a vlčích zrn, je důležité dbát na dobrou hygienu očí. Než se očí dotknete nebo než použijete kontaktní čočky, ujistěte se, že máte čisté ruce. Pokud nosíte make-up, odstraňte ho před spaním a také nepoužívejte starý oční make-up (doporučujeme jej každých šest měsíců vyměnit, abyste omezili riziko kontaminace a infekce). Abyste si udrželi oční víčka čistá, omyjte je teplou vodou a jemným čisticím prostředkem, jako je dětský šampon, nebo čisticími ubrousky na víčka.
Pokud se vám vlčí zrna objevují opakovaně, doporučujeme promluvit si se svým lékařem. Může vám navrhnout použití speciálních peelingů na oční víčka nebo předepsat antibiotickou mast.
Jakékoli látkové roušky byste měli dostatečně často prát v horké vodě a při jejich nasazování se snažte nedotýkat obličeje a očního okolí. Nalepení pásky přes horní část roušky (nebo respirátoru) může zabránit tomu, aby se vzduch, který vydechujete, dostal do vašich očí. Také to může omezit zamlžování brýlí, pokud je nosíte.
Jak poznat vlčí zrno
Pokud máte bulku nebo cystu nebo pod víčkem, může se jednat o vlčí zrno. V takovém případě můžete navštívit očního lékaře. Může také použít jasné světlo a zvětšovací nástroj, nazývaný štěrbinová lampa, k důkladné prohlídce vašeho oka.