Léčba plovoucích skvrn v oku
Jak léčit zákalky (plovoucí skvrny)?
Plovoucí skvrny většinou nevyžadují léčbu, obvykle jsou neškodné. U lidí vyššího věku je jejich výskyt normální. Jsou způsobeny změnami tvaru sklivce uvnitř oční bulvy. Shluky tekutiny zvané zákalky vrhají stíny na sítnici (což je vrstva buněk v zadní části oční bulvy – více si o tom můžete přečíst v článku Jak funguje oko). Můžeme pak vidět tečky, vlákna nebo klikaté čáry plovoucí v zorném poli.
Někdy však mohou být skvrny příznakem vážnějšího problému, jako je trhlina nebo odchlípení sítnice (tedy stavu, kdy dojde k roztržení sítnice nebo k jejímu uvolnění od zadní části oka). Pokud k tomu dojde, je naléhavě potřeba léčba, aby se zabránilo ztrátě zraku.
Pokud se skvrny objevily náhle nebo došlo k rychlému nárůstu jejich počtu, může to signalizovat právě poškozenou sítnici. Mezi další příznaky patří, pokud současně vnímáte záblesky světla, rozmazané vidění nebo tmavý „závěs“ či stín pohybující se v zorném poli. Pokud máte tyto příznaky, měli byste co nejdříve navštívit očního lékaře.
Totéž platí pro blikající světla v zorném poli. Oční záblesky obvykle nevyžadují léčbu, protože jsou způsobeny změnami tvaru vaší sklivcové tekutiny. Pokud se však objeví náhle nebo po poranění či operaci oka, nebo pokud jsou doprovázeny rozmazaným viděním nebo tmavým stínem v zorném poli, mohou být také příznakem poškozené sítnice.
Lékař standardně provede tzv. dilatační oční vyšetření. Při něm se použijí oční kapky k rozšíření zorniček, aby bylo vidět do vnitřku oka a na sítnici. Po vyšetření může být vidění rozmazané a oči mohou být výrazně citlivější na světlo. Je proto dobré mít s sebou sluneční brýle a také počítat s tím, že cestou od lékaře by nebylo bezpečné řídit auto.
Operace k odstranění skrn a záblesků v oku
Pokud se ukáže, že skvrny či záblesky skutečně jsou způsobeny trhlinou nebo odchlípením sítnice, bude nutná operace, a to co nejdříve, aby se zabránilo ztrátě zraku. Tento zákrok se většinou provádí v lokální anestezii. U trhliny sítnice se k řešení někdy dá využít i terapie laserem či terapie mrazem (kryoterapie).
Při odchlípení sítnice lékař pravděpodobně odstraní sklivec z oční bulvy (vitrektomie) a nahradí jej plynem nebo silikonovým olejem. Ten udrží sítnici na místě a pomáhá ji léčit. Pokud je odchlípení jen malé a nekomplikované, lékař může být schopen vstříknout plyn i bez odstranění sklivce. Nakonec plyn zmizí sám od sebe tím, že je absorbován do krve a je vydechován plícemi. Silikonový olej se nevstřebá, a proto jej lékař po nějaké době z oka opět odebere.
Tyto operace mají vysokou úspěšnost a velmi pravděpodobně zabrání ztrátě zraku. Mohou také odstranit plovoucí skvrny v očích.
Pravděpodobně bude potřeba asi dvou až šesti týdnů k zotavení se z operace a k návratu normálního vidění. Během té doby může oko vidět rozmazaně, být bolestivé a zčervenalé. Volně prodejné léky proti bolesti mohou pomoci období rekonvalescence lépe snášet. Pokud byl do oka vpraven plyn, doporučuje se po dobu zotavovaní vyhýbat se létání.