Pokles víčka
Co je ptóza?
Pokud máte pokleslá víčka, můžete mít ptózu. Je možné mít pokleslé jedno víčko (jednostranná ptóza) nebo obě (oboustranná ptóza).
Vrozená ptóza
Někdy se děti s ptózou již narodí, pak stav označujeme za vrozenou ptózu. Častou příčinou je, že sval, který horní víčko zvedá, se nevyvinul správně.
Pokud má vaše dítě vrozenou ptózu, můžete si všimnout, že jedno nebo obě jeho víčka jsou pokleslá. Známkou ptózy může být i to, že často naklání hlavu dozadu nebo zvedá obočí, aby lépe vidělo. Právě neustálé zaklánění hlavy může vést k následným problémům s hlavou a krční páteří.
Ptóza u dětí může vést k dalším problémům se zrakem. Pokud jedno z víček poklesne tak nízko, že zablokuje vidění, může to vést k rozvoji tupozrakosti, což je stav, kdy je vidění na jednom oku horší než na druhém. Může se u nich také vyvinout astigmatismus nebo zkřížené oči.
Děti narozené s ptózou mohou mít další problémy s očima či nemoci, jako jsou nádory na víčku nebo potíže s pohybem očí.
Příčiny ptózy u dospělých a starších dětí
Pokud se sval zodpovědný za zvedání horního víčka natáhne (povolí) nebo se oddělí od víčka, může to způsobit ptózu. Svaly se povolují například v důsledku přirozeného stárnutí. Příčiny mohou být ale i jiné, například vlivem poranění oka nebo jako důsledek oční operace.
Sval zdvihající víčko může být oslaben i v důsledku některých onemocnění, jako je cukrovka nebo nádor v oku. Možných spouštěčů je ale mnohem víc – patřit sem může také třeba úraz hlavy, mozková mrtvice nebo dlouhodobé neuromuskulárním onemocnění myasthenia gravis, které způsobuje rozsáhlou svalovou slabost.
Jak závažná je ptóza?
Většinou je ptóza vyvolána problémem se samotnými očními svaly. Sval, který zvedá víčko, zeslábne, natáhne se, nebo se oddělí. Tento typ ptózy obecně není tak vážný, byť i u něj je na místě léčení. Stále totiž může ovlivňovat váš nebo způsobovat namáhání krku při snaze o lepší vidění.
Standardně ptóza způsobená oslabením svalů trvá měsíce nebo dokonce roky. Obyčejná svalová slabost má tendenci se v průběhu dne zhoršovat s tím, jak je člověk unavenější, zatímco pokleslé víčko, které je příznakem vážnějšího problému, se může objevit v náhodnou denní dobu.
Je však možné, že ptóza je příznakem závažnějšího problému, jako je nádor na mozku nebo mozková mrtvice. Pokud vám náhle poklesne oční víčko (a tento stav se výrazně zhorší v řádů několika málo dnů či dokonce hodin), pak to může být příznakem vážnějšího problému. V takové situaci byste si měli urychleně promluvit se svým lékařem.
Léčba ptózy
Existuje několik možností léčby pokleslých víček, včetně užívání léků a chirurgického zákroku.
Pokud máte miminko nebo malé dítě s vrozenou ptózou, je dobré nemoc léčit co nejdříve, aby to neovlivnilo vývoj jeho zraku.
Pokud se u vašeho dítěte vyvinula amblyopie (tupozrakost, tedy stav, kdy jedno oko nevidí stejně dobře jako druhé) v důsledku ptózy v jednom oku, bude také nutné ji léčit. Obvykle se používají speciální brýle k zakrytí silnějšího oka, aby se slabší oko mohlo posílit.
Při operaci ptózy může chirurg provést malou úpravu svalu, který zvedá oční víčko, nebo jej možná znovu připojí k víčku, pokud byl oddělený. Obvykle operace probíhá v lokální anestezii.