Retinopatie: příznaky a typy
Co je to diabetická retinopatie a jaké jsou její příznaky a typy?
Nejčastější typ retinopatie souvisí s cukrovkou (diabetem). Diabetická retinopatie se obvykle vyskytuje u lidí s diabetem typu 1 a 2. To jsou obecně nejčastější typy, oba souvisejí s hladinou inzulínu v krvi a následně se zpracováním glukózy (cukru), což může vést k velmi závažným stavům. Cévy v sítnici na zadní straně oka postupně poškozuje vysoký obsah cukru v krvi. Diabetická retinopatie může být proliferující (rozrůstající se) nebo neproliferující (nerozrůstající se). Růstem se zde myslí tvorba abnormálních cév v sítnici.
Pacienti se mohou setkat s různými příznaky, mezi které patří rozmazané vidění a zmenšené zorné pole. K rizikovým faktorům, které mohou diabetickou retinopatii zhoršovat, patří kouření, vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak.
Retinopatie na pozadí
Pokud je retinopatie rozpoznána v raném stádiu a došlo zatím jen k drobnému poškození, hovoříme o retinopatii na pozadí. Na cévkách na zadní straně oka se objevují drobné výdutě (mikroaneurysmata), které mohou uvolňovat menší množství krve. To je sice u lidí s diabetem normální, nicméně oční lékař by měl váš stav pečlivě sledovat, aby věděl, zda se problém nezhoršuje. Pokud totiž není tento problém včas léčen, může se vyvinout v proliferující diabetickou retinopatii.
Sítnice je membrána, která pokrývá zadní stranu oka. Přijímá světlo a přenáší světelné signály do mozku. Po odeslání takové informace se signály mění na obrazy. Pokud ovšem člověk trpí cukrovkou a jeho krevní cévy jsou poškozené, nemůže už sítnice svou funkci plnit. Výsledkem je unikání krve nebo tekutiny do středu sítnice (Makuly), a to má za následek rozmazané nebo zhoršené vidění. Taková situace je velmi nebezpečná a může při ní dojít až ke ztrátě zraku.
Typy retinopatie
Proliferující retinopatie
U proliferující retinopatie dochází k tvorbě nových krevních cév (neovaskularizace) na vnitřním povrchu sítnice nebo ve sklivci (to je průhledný gel uvnitř oční bulvy). To způsobuje odchlipování sítnice nebo pronikání krve do dutiny oka. Dochází tak k přímému ohrožení zraku. Při tomto typu retinopatie vyrůstají z povrchu sítnice drobné krevní cévy.
Neproliferující diabetická retinopatie
Neproliferující diabetická retinopatie představuje rané stádium onemocnění, při kterém jsou příznaky jen mírné nebo prakticky žádné. U neproliferující diabetické retinopatie jsou cévy sítnice oslabené. Drobné výdutě v cévách (mikroaneurysmata) mohou do sítnice propouštět tekutinu. Toto propouštění pak může způsobovat otoky středu sítnice.
Toto onemocnění se nazývá pre-proliferující, protože se obvykle vyvine v proliferující retinopatii, kdy začne docházet k tvorbě nových cév.
Hypertenzní retinopatie
Vysoký krevní tlak může způsobovat problémy s cévami včetně zesilování drobných tepen, ucpání cév a krvácení. Se stoupajícím krevním tlakem může začít otékat optický nerv a způsobovat zhoršené vidění.
Příznaky retinopatie
Při retinopatii se můžete setkat s následujícími příznaky:
narušené vidění barev;
zákalky (malé skvrnky) a šmouhy v zorném poli;
bezbarvé a průhledné „nitě“ v zorném poli;
neschopnost vidět jasně v noci;
trvalá nebo částečná ztráta zraku.
Komplikace retinopatie
Zde je několik komplikací, se kterými se můžete setkat při diabetické retinopatii.
Odchlíplá sítnice: K této komplikaci může dojít, pokud zjizvená tkáň v oku odtáhne nebo odpojí sítnici směrem dozadu pryč od oka. Právě v důsledku toho se pak v zorném poli objevují zákalky a záblesky. Pokud se odchlípnutí neopraví chirurgickým zákrokem, může dojít ke ztrátě zraku.
Krvácení do sklivce: K tomu může dojít, pokud z krev z cév uniká do oční dutiny. Světlo pak toho nedopadá na sítnici a způsobuje částečnou ztrátu vidění. K dalším příznakům může patřit extrémní citlivost na světlo a zákalky v zorném poli.
Důležitost včasných a pravidelných kontrol zraku
Diabetická retinopatie může vzniknout, pokud se zvýší hladina krevního cukru a zůstane na vysoké úrovni. Toho si ovšem nemusíte všimnout až do doby, než zaregistrujete některý z výše popsaných příznaků. Je proto důležité chodit pravidelně na kontroly zraku, obzvláště tehdy, jestliže trpíte cukrovkou.