Zánět spojivek u dětí
Co je zánět spojivek (konjunktivitida)? A mohou ho mít i děti?
Zánět spojivek (oficiálním jménem konjunktivitida), vzniká jako důsledek infekce očního bělma a vnitřní části víček. Oči pak mají zarudlou barvu, proto se mu v angličtině také přezdívá pink eye, tedy „růžové oko“.
Zánětem spojivek mohou trpět děti všeho věku, od miminek přes batolata až po starší děti, v tom se příliš neliší od dospělých. Rozdíl je v tom, že děti se obvykle nakazí při hraní v kolektivu, kde je pravděpodobnost výskytu bakterií velmi vysoká. Svou roli hraje i to, že je jde o nakažlivou nemoc, u níž hraje velkou roli hygiena. Jenže děti zkrátka jen málokdy vydrží ji striktně dodržovat, mýt si často ruce a nesahat si špinavýma rukama do očí.
Zánět spojivek je způsoben viry nebo bakteriemi, které často způsobují i další infekce, hlavně v oblasti dýchacích cest.
Protože je dětský zánět spojivek hodně nakažlivý, měly by nemocné děti zůstat doma až do doby, než se zcela vyléčí.
Jaké jsou příznaky zánětu spojivek u dětí?
Příznaky se liší podle toho, co je příčinou zánětu. Obvykle se u dětí objevují zarudlé, podlité nebo napuchlé oči. K dalším indikátorům, že jde o zánět spojivek, patří svědění, pálení nebo zalepené řasy, obzvláště po ránu.
Další příznaky jsou u dětí následující:
nadměrné slzení;
pocit pálení nebo svědění očí;
hustý hlenovitý výtok;
otoky víček a lymfatických uzlin v čelisti, často také v přední část ucha;
zarudnutí jednoho nebo obou očí;
zvýšená citlivost na světlo;
infekce horních dýchacích cest nebo rýma.
lehce zamlžené vidění
Typy zánětu spojivek
Bakteriální: Tento typ zánětu spojivek může napadat jen jedno oko nebo i obě najednou. Oči také mohou vylučovat nadměrné množství hlenu v obraně před dalšími bakteriemi.
Virový: Nejběžnější typ zánětu spojivek je virového původu. Je také nejvíce nakažlivý. Nejprve je napadeno jedno oko, virus se o několik dní později rozšíří i do druhého. Při tomto typu dochází k nadměrnému slzení. Vir se může šířit do dalších částí těla, typicky do lymfatických uzlin v čelisti a uchu, které pak v důsledku infekce otékají.
Novorozenecký: Tento typ se vyskytuje pouze u nově narozených dětí. Způsobuje ho nebezpečná bakterie, které jsou děti vystaveny těsně po narození.
Jak se léčí zánět spojivek?
Možnosti léčby se liší v závislosti na jeho příčině a závažnosti. Dokud se ho zcela nezbavíte, nenoste čočky ani make-up. Použité kontaktní čočky, roztok i make-up, které přišly do kontaktu s nemocnýma očima, vyhoďte, abyste předešli opětovné kontaminaci.
Léčba virového zánětu spojivek
Pokud trpíte virovým zánětem spojivek, původní příčinou je pravděpodobně rýma. Tento zánět může trvat až 14 dní a zmizí sám. Důležité je vědět, že pokud je původním „pachatelem“ vir, antibiotika nijak nepomohou.
Léčba bakteriálního zánětu spojivek
Pokud je zánět spojivek způsoben bakteriální infekcí, léčí se antibiotiky. Ta je nutné užívat pravidelně. Mohou mít podobu tablet, očních mastí nebo kapek. V každém případě vám je musí předepsat lékař, rozhodně si antibiotika neberte sami.
Léčba zánětu spojivek způsobeného podrážděním
Pokud zánět způsobily dráždivé látky, vyplachujte je z očí po dobu pěti minut sterilním roztokem. Zabráníte tak tomu, aby se dráždivá látka usadila v oku a poškozovala jej. Zároveň tím neinvazivním způsobem zlepšíte zdraví svých očí.
Jak můžete zánětu spojivek předcházet?
Pravidelně si myjte ruce a udržujte je čisté pomocí antibakteriálních mýdel nebo dezinfekcí, obzvláště před a po jídle nebo když se musíte dotýkat očí – například když si měníte kontaktní čočky nebo si děláte make-up.
Několikrát denně si vypláchněte oči, aby se v nich neusazovaly bakterie. Tato prevence je obzvláště důležitá, pokud nosíte make-up.
Pravidelně si měňte povlak na polštáři. Právě na něm se bakterie způsobující infekci často usazují.
Pokud se už u vás zánět spojivek objeví, rozhodně si oči nemněte, protože by to situaci ještě zhoršilo. Pouze pomocí čistého kapesníčku otřete z oka hlen a kapesníček vyhoďte, aby se s ním nedostal nikdo další do kontaktu.
Nikdy si nepůjčujte kontaktní čočky, brýle, oční make-up, oční kapky ani sluneční brýle.
Pokud nosíte kontaktní čočky, rozhodně nepoužívejte jednorázové opakovaně. Čočky pro opakované použití je před každým použitím potřeba důkladně vyčistit. To samé platí pro brýle.
Pokud máte předepsané oční kapky, používejte jen doporučené množství. Ačkoli vám kapky pomohou, protože mají antibakteriální účinky, jejich nadměrné užívání může oči podráždit nebo způsobit jejich zarudnutí. Totéž platí o dalších lécích na zánět spojivek, užívejte je vždy v souladu s tím, jak je lékař předepsal.
Oko si nezakrývejte, to by mohlo infekci ještě zhoršit. Namísto toho použijte třikrát až čtyřikrát denně obklad namočený ve vlažné vodě – vodu nejprve převařte a poté ji nechte zchladnout. Uleví vám od bolesti, otok i zarudnutí se zmírní.