Zánět spojivek u dospělých
Co je to zánět spojivek?
Konjunktivitida (jak zní latinská název) je zánět oční spojivky, tedy tenké vrstvy pokrývající oční bělmo. Při infekci jsou oči podrážděné a zarudlé. Problémy můžete mít s jedním okem nebo oběma.
Jak zánětu spojivek předcházet?
Zánět spojivek se snadno přenáší kontaktem s nakaženými předměty, jako jsou povlaky na polštář, kapesníky, ručníky či mycí žínky. Zdrojem nákazy ale mohou být i kapénky při kašlání nebo kýchání. Zánět spojivek je nakažlivé onemocnění, takže mu můžeme předcházet častým mytím rukou. Důležité je také vyhazovat ihned po použití papírové kapesníky a používat pouze vlastní mycí žínky a ručníky. A to neplatí jen pro styk s cizími lidmi, ale také (nebo spíš zejména) v rámci rodiny. Přes ručníky a hygienické potřeby se mohou členové domácnosti velmi snadno nakazit.
Co zánět spojivek způsobuje ?
Toto onemocnění způsobuje nákaza oka bakteriemi nebo viry, existují ale i další faktory, které k jeho vzniku přispívají. Konjunktivitida může vzniknout třeba kvůli jinému zánětu nebo kvůli alergiím.
Zde jsou hlavní příčiny zánětu spojivek:
-
Alergický zánět spojivek: Tato forma zánětu spojivek se objevuje u lidí, kteří trpí sezónními alergiemi. Když přijdou do kontaktu například s pylem, prachovými částicemi nebo jinými dráždivými částicemi ze vzduchu, vyvolají tyto spouštěče alergii a otok spojivky.
-
Gigantopapilární konjunktivitida Tento typ zánětu spojivek vzniká při kontaktu očí s tvrdými nebo měkkými kontaktními čočkami, kdy na oko působí nepřirozený materiál. Nepřiměřeně dlouhé nošení kontaktních čoček může právě takové podráždění způsobit. Navíc pokud si člověk čočky řádně nečistí nebo si je nemění v předepsaných intervalech, mohou se na nich usazovat bakterie.
-
Bakteriální zánět spojivek Za infekci dýchacích cest a povrchu oka jsou obvykle zodpovědné stafylokokové a streptokokové bakterie. S těmi se běžně setkáváme při fyzickém kontaktu s jinými lidmi, například při podání ruky nebo při nedodržování správných hygienických návyků. Příčinou zánětu spojivek může být i použití kontaminovaného nebo prošlého make-upu. Bakteriální zánět spojivek se obvykle projevuje zarudnutím oka a lepkavým žlutým výtokem.
-
Virový zánět spojivek Jak už naznačuje název, vzniká toto onemocnění působením virů, které se nejčastěji vyskytují v souvislosti s chřipkou nebo rýmou. Když se tyto viry dostanou do dýchacího ústrojí, často se šíří i do dalších částí těla včetně očí. Virový zánět spojivek obvykle trvá dva až tři týdny a způsobuje slzení a zarudnutí očí. Na zrak nemá zánět spojivek obvykle žádný vliv, může se ale stát, že při pohledu do světla budete vidět rozmazaně nebo budete na světlo citlivější než obvykle.
Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?
Příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, co nemoc vyvolalo. Běžným průvodním jevem onemocnění jsou ale rudě podlité nebo napuchlé oči. K dalším patří svědění, pálení nebo zalepené řasy – obzvláště po ránu.
Příznaky, se kterými se můžete při zánětu spojivek setkat:
-
Nadměrné slzení;
-
pocit pálení nebo svědění očí;
-
tvorba hustého hlenovitého výtoku;
-
oteklá lymfatická uzlina v čelisti, oteklá oční víčka a přední část ucha;
-
zarudnutí oka či obou očí;
-
zvýšená citlivost na světlo;
-
infekce horních dýchacích cest nebo rýma;
- lehce zamlžené vidění.
Typické projevy a příznaky jednotlivých typů nemoci
-
Bakteriální napadení: Bakteriální zánět spojivek napadá jedno oko i obě oči najednou. Při tomto typu může oko vylučovat nadměrné množství hlenu, když se snaží bránit před dalšími bakteriemi.
-
Virové napadení: Nejběžnější typ zánětu spojivek má virový původ a je také nejvíce nakažlivý. U tohoto typu je nejprve napadeno jedno oko a virus se o několik dní později přesune i do druhého. Dochází při něm k nadměrnému slzení a vir může nakazit i lymfatické uzliny v čelisti a uchu, které jsou pak oteklé.
-
Novorozenecká konjunktivitida Tento typ převládá u nově narozených dětí a způsobuje ho bakterie, které jsou děti vystaveny těsně po narození.