Zarudlé oči: příčiny a příznaky
Co je zarudlé oko?
K zarudnutí očí dochází, když žilky v oku natečou krví nebo popraskají. Nejenže je to nepříjemné, navíc člověk se zarudlýma očima působí unaveně nebo nemocně. Většinou je ale krev v očích naštěstí neškodná a problému se dá snadno a rychle zbavit.
Pokud ale zarudnutí a bolest očí přetrvávají déle, musí se tento problém brát vážně. Když se s těmito obtížemi setkáte u sebe nebo u dětí, poraďte se s odborníkem v oční optice, protože se může jednat o známku zánětu nebo infekce.
K příznakům zarudlých očí může patřit:
Svědění a zarudnutí očí
Vláčný nebo hustý výtok z očí
Citlivost na světlo
Abnormální změny vidění
Pálení očí
Rozmazané nebo zamlžené vidění
Pocit těžkých víček
Bílá tečka na rohovce
Příčiny zarudlých očí
K zarudnutí očí může dojít při rozšíření cév a následnému zvýšenému proudění krve. Vnější část oka, která je normálně bílá, pak zčervená a vytvoří hustě propletenou síť rudých žilek.
Příčiny zrudnutí mohou být různé, důležité je hlavně zjistit, zda jde o vnitřní nebo vnější faktory.
Mezi příčiny může patřit:
Suchý vzduch v klimatizovaném prostoru
Nedostatek spánku
Chemie – například chlór z plaveckého bazénu nebo kosmetické produkty
Dlouhá doba sledování displeje nebo obrazovky
Přílišná konzumace alkoholu
Používání kontaktních čoček
Alergie
Zánět nebo zranění oka
Zarudnutí očí může vyvolat i silné kýchání a kašlání nebo časté mnutí očí. Pokud zarudnutí nezmizí do dvou týdnů a přidají se k němu příznaky jako intenzivní svědění, závratě nebo pálení, měli byste své obtíže konzultovat s očním lékařem.
Zda je potřeba zarudlé oči nějak léčit, záleží na příčině a stupni zarudnutí. Pokud jej způsobil nedostatek spánku, práce na počítači nebo jednorázové přílišné pití alkoholu, obvykle postačí si pořádně odpočinout. Jako náhradu nedostatku slz můžete použít oční kapky, oční spreje nebo mastičky s uklidňujícím účinkem.
Oči zarudlé v reakci na zánět, alergii nebo infekci ale vyžadují léčbu. V takovém případě se obvykle používají oční kapky s antihistaminickým účinkem nebo s nízkou dávkou kortizonu. Ty, které jsou pro vás vhodné, vám po vyšetření předepíše oční lékař. Rozhodně není na místě si ordinovat léčbu samostatně bez porady s ním.
Časté otázky k zarudnutým očím:
Způsobuje zarudnutí očí alergie?
Sklon k rudnutí očí mají lidé s různými typy alergií. Spouštěčem může být srst zvířat, pyl, prach nebo klimatizace, jiným lidem zase vadí vzdušné nečistoty, silné vůně nebo kouř.
Způsobují zarudnutí i suché oči?
Pokud oko nedokáže tvořit dostatek slz nebo pokud se slzy příliš rychle vypařují, oko se vysuší. To může vyvolat bolest oka, ale i například vřed na rohovce a ve výjimečných případech vést i ke zhoršení zraku.
Způsobuje zarudnutí očí zánět spojivek?
Pokud je spojivka napadená infekcí, otokem a podrážděním, hovoříme o konjunktivitidě neboli zánětu spojivek (viz článek o zánětu spojivky na blogu). Právě infekce působí i na cévy v oku a způsobuje jejich otoky. Takové zánětlivé onemocnění oka způsobuje zarudnutí bílé části oka (bělimy).
Infekce zodpovědné za zánět spojivek jsou obvykle (byť ne vždy) virového původu a jsou nakažlivé. Objevují se často u pacientů s infekcemi horních cest dýchacích a přenáší se kašláním, ale i z kontaminovaných prstů nebo sdílených osobních věcí.
Je dobré zapamatovat si následující příznaky zánětu spojivek a v případě potřeby kontaktovat očního lékaře:
Svědění a zarudnutí očí
Nadměrná tvorba slz
Hustý výtok z očí
Citlivost na světlo
Abnormální změny vidění
Protože jde o nakažlivou nemoc, je důležité bránit jejímu šíření na další lidi, zejména ty, s nimiž jste v častém kontaktu, tedy členové domácnosti či kolegové v práci . Používejte proto pouze vlastní ručníky, hygienické potřeby a produkty pro osobní péči a před i po použití mastiček nebo kapek si důkladně umyjte ruce.
Je zarudnutí způsobeno rohovkovým vředem?
Nejčastější příčinou vzniku rohovkového vředu jsou bakteriální infekce a nesprávná manipulace s kontaktními čočkami. Rohovkový vřed je otevřená rána na rohovce, která způsobuje bolest a zarudnutí oka. Tento problém se rozhodně nesmí nechat bez řešení, protože může způsobit poškození zraku a v některých případech byste dokonce mohli o oko zcela přijít. Na místě je proto urychlená léčba.
K příznakům patří:
Zarudlé oči
Bolest očí
Citlivost na světlo
Bílá tečka na rohovce
Kromě výše popsaných nemocí může zarudnutí očí způsobovat i sluneční záření, prachové částice, chlór z plaveckého bazénu a nečistoty v okolním prostředí.