Dalekozrakost
Příčiny dalekozrakosti
Dalekozrakost, nazývaná někdy řecky hypermetropie, je celkem běžně se vyskytující oční vada. Může být dědičná, ale také vyvolaná vnějšími vlivy během života. Pokud se domníváte, že jí trpíte, nemusí to ve vás vyvolávat obavy. Můžete navštívit zkušené optometristy v našich prodejnách, absolvovat test zraku a dozvědět se více o možnostech nápravy. Pokud jste dalekozrací, nabízí se snadné řešení v podobě vhodných brýlí nebo kontaktních čoček.
A kde je příčina této oční vady? Paprsky světla vstupují do oka přes rohovku, která je v přední části oka. Pak světlo prochází zornicí do oční čočky. Rohovka a čočka paprsky světla přesměrují tak, aby dopadaly přímo na sítnici. Při dalekozrakosti dopadají ale až za ni.
Existují dvě různé příčiny dalekozrakosti
Axiální: Vzdálenost mezi přední částí oka, tedy rohovkou a zadní částí oka, tedy sítnicí, je příliš malá a paprsky nedopadají přesně na ni.
Refrakční : Rohovka nebo oční čočka jsou příliš ploché, takže paprsky světla se dostatečně „nelámou“.
Pokud vás zajímá v detailu, jak lidské oko funguje, podívejte se na detailnější článek na našem blogu.
Příznaky dalekozrakosti
Lidé s dalekozrakostí obvykle vidí vzdálené předměty jasně, zatímco ty bližší rozmazaně. V závislosti na míře refrakční vady může člověk vidět rozmazaně i předměty vzdálené několik metrů.
K příznakům patří únava očí, rozmazané vidění a bolesti hlavy, přičemž zraková únava je obvykle prvním a nejzjevnějším příznakem. Někteří lidé s dalekozrakostí se mohou setkat s obtížemi při vnímání hloubky nebo při dívání se oběma očima. U dětí se někdy může objevovat také dvojité vidění způsobené snahou zaostřit. Někdy může mezi symptomy patřit i mžourání, což je také důsledek snahy o zaostření.