Odchlípnutá sítnice
Co je sítnice a jak často se odchlípne
Sítnice je tenká vrstva v zadní části oka. Obsahuje buňky, které oko používá k detekci světla, jež do něj přichází. K odchlípení sítnice dojde, když se uvolní ze své obvyklé polohy. Více a v detailu si můžete přečíst v našem článku o tom, jak funguje lidské oko.
Odchlípení sítnice je vzácné a v České republice ročně postihne asi 1000 lidí. Z hlediska věku k němu nejčastěji dochází u lidí mezi 40 a 70 lety, naopak extrémně vzácné je u dětí.
Odchlípení sítnice je akutní stav, který může v postiženém oku vést až k úplné ztrátě zraku. Je proto třeba jej co nejdříve odborně léčit.
Příznaky odchlípení sítnice
Příznaky odchlípení sítnice zahrnují:
Záblesky světla v jednom oku nebo v obou očích
Velké množství nových plovoucích skvrn (tmavé skvrny nebo klikaté čáry)
Tmavý „závěs“ nebo stín na okraji zorného pole či pohybující se přes zorné pole
Náhlé rozmazané vidění
Je normální, že lidí vidí plovoucí černé skvrny, zvláště s vyšším věkem. Jsou způsobeny malými kousky sklivce uvnitř oční bulvy, které vrhají stín na sítnici. Pokud však tyto skvrny vidíte poprvé nebo se najednou objeví velké množství nových, může jít o příznak odchlípení sítnice.
Pokud se oddělila část sítnice, pravděpodobně uvidíte v části zorného pole tmavý stín, který odpovídá právě té části sítnice, která nefunguje. Pokud se stín pohybuje nebo se zvětšuje, naznačuje to, že se uvolňuje stále větší část sítnice a problém se dál zhoršuje.
Pokud máte tyto příznaky, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. V případě, že by se podezření na odchlípnutou sítnici potvrdilo, byla by naléhavě potřeba operace.
Příčiny a typy odchlípení sítnice
Rhegmatogenní odchlípení sítnice
Pokud je v sítnici trhlina či větší díra, může se rosolovitá sklivcová tekutina dostat za sítnici. Tu pak postupně odtlačuje od zadní části oka a následně sítnici od ní oddělí. Toto se nazývá rhegmatogenní odchlípení sítnice.
Jak člověk stárne, může sklivcová tekutina zmenšovat svůj objem a odtahovat se od sítnice. Jde o přirozený proces spojený s vyšším věkem, kterého se obvykle není třeba obávat. Někdy však může vlivem menšího objemu sklivce dojít k prasknutí sítnice a vzniku. K odchlípení sítnice pak vede to, že sklivec se dostane za sítnici a oddělí ji od zadní stěny oka.
Odchlípení sítnice je o něco pravděpodobnější u lidí, kteří trpí krátkozrakostí anebo mají někoho v rodině, kdo již měl se sítnicí problémy. Rizikovým faktorem je i poranění či operace oka. Pokud jste vy nebo jiní lidé ve vaší rodině měli odchlípení sítnice již dříve, nebo pokud jste měli poranění oka nebo operaci oka.
Trakční odchlípení sítnice
Odchlípení sítnice může být také způsobeno jizvou na sítnici. Zjizvená tkáň přitáhne sítnici a způsobí její oddělení. Toto je známé jako trakční odchlípení sítnice. Zjizvená tkáň může mít více příčin, např. diabetickou retinopatii, infekci oka nebo jiné oční onemocnění.
Exsudativní odchlípení sítnice
Občas se může nahromadit tekutina za nebo mezi vrstvami sítnice, i když nedošlo k jejímu natržení. Tekutina pak na sítnici tlačí a způsobuje její oddělení. Toto se nazývá exsudativní odchlípení sítnice. Zdrojem tekutiny může být únik z krevních cév v oku vlivem poranění nebo nádorem v oku, případně věkem podmíněnou makulární degenerací.
Odchlípení pigmentového epitelu
Odchlípení pigmentového epitelu je podobné odchlípení sítnice, jde však v tomto případě o vrstvu buněk za sítnicí, která se oddělí, spíše než že by se oddělila sítnice samotná.
Léčba odchlípnuté sítnice
Léčba odchlípené sítnice je chirurgická. Existují tři hlavní typy a všechny se obvykle provádějí v lokální anestezii.
Pokud máte trhlinu sítnice, váš lékař ji zároveň opraví. Trhliny sítnice se léčí pomocí kryoterapie (zmrazování) nebo laserové terapie, která trhlinu utěsní.
Vitrektomie je nejběžnější léčbou odchlípení sítnice. Zahrnuje odstranění části sklivcového gelu z vnitřku oční bulvy a jeho nahrazení bublinou plynu. To zastaví tlak na sítnici a udrží ji na místě, zatímco se léčí. Po čase plyn sám zmizí.