Keratokonus - léčba
Zasíťování kolagenu
Keratokonus lze korigovat nošením brýlí nebo kontaktních čoček, pokud není příliš závažný. K vyléčení keratokonu však budete potřebovat operaci. Může to být transplantace rohovky (keratoplastika) nebo rohovkový implantát. Existuje také relativně nová terapie zvaná cross-linking eye surgery nebo kolagen crosslinking (také nazývaná CXL nebo C3R2), česky by šlo přeložit jako "zasíťování".
Standardní operaci lze provést 30minutovým ambulantním postupem. Je účinný u 94 % pacientů. Hlavním cílem crosslinkingové operace je zabránit zhoršení keratokonu, takže je vhodný pouze v případech, kdy se rohovka deformace rohovky nezastavila a stále se zhoršuje.
Rohovka se skládá z několika vrstev. Prostřední (stroma), se skládá z pavučiny kolagenových vláken spojených dohromady. Pokud máte keratokonus, nejsou tyto spoje dostatečně silné, aby rohovce dodaly správný tvar, takže se vyboulí směrem ven do kuželovitého tvaru. Operace „crosslinking“ pomáhá zvýšit počet těchto kolagenových vláken, čímž se stane rohovka silnější.
Postup síťování se obvykle provádí v lokální anestezii. Zahrnuje odstranění malého kousku povrchu rohovky, podání očních kapek obsahujících vitamín B2 (riboflavin) a následné vystavení oka ultrafialovému světlu.
Rohovkové implantáty
Další možností chirurgické léčby keratokonu jsou rohovkové implantáty. Jedná se o plastové kroužky, které se vkládají do rohovky, aby jí pomohly udržet správný tvar. To se obvykle provádí na obou očích najednou, v celkové nebo lokální anestezii. Implantáty obvykle samy o sobě keratokonus nevyléčí, ale mohou usnadnit nápravu pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Mohou také změnit tvar rohovky, což pomáhá kontaktním čočkám lépe sedět.
Transplantace rohovky
Při transplantaci rohovky je odstraněna část nebo celá rohovka a nahrazena zdravou darovanou rohovkou. Pokud se lékař domnívá, že je tento postup na místě, pravděpodobně nejprve zkusí částečnou transplantaci rohovky, která se nazývá hluboká přední lamelární keratoplastika. Při ní jsou vnější vrstvy středu rohovky nahrazeny dárcovskou tkání, ale nejvnitřnější vrstva zůstává nedotčena.
Pokud je poškozena vnitřní vrstva rohovky nebo pokud jste již podstoupili částečnou transplantaci a ta nefungovala, může být řešením úplná transplantace. Říká se tomu penetrující keratoplastika. Zahrnuje výměnu celé rohovky za dárcovskou.
V obou případech je dárcovská rohovka držena na místě drobnými stehy. Ty musí zůstat na místě po dlouhou dobu: šest měsíců při částečné transplantaci nebo 12 měsíců při úplné.
Po operaci může trvat dlouho, než se oči zotaví. Pravděpodobně budete muset používat steroidní oční kapky po dobu nejméně šesti měsíců, abyste zabránili tomu, že vaše tělo darovanou rohovku odmítne, protože to by zvyšovalo riziko katarakty a glaukomu.