Keratokonus

Co je keratokonus?

Keratokonus je oční nemoc, při níž se rohovka stává tenčí a slabší, což způsobuje její deformaci do kuželovitého tvaru. Rohovka je průhledná vrstva na přední straně oka, který pomáhá lámat světlo. Normálně má kulový tvar, stejně jako kontaktní čočka. Pokud má nesprávný tvar, ztěžuje to zaostření oka a vyvolává rozmazané vidění.


Příznaky keratokonu

Počáteční fáze keratokonu nemusí mít na zrak téměř žádný nebo jen minimální vliv. Pravděpodobně si toho sami nevšimnete, nicméně dobrý optometrista to může zjistit během očního testu.
 
Jak keratokonus postupuje, jeho hlavním příznakem se stane rozmazané vidění, vyvolat může také krátkozrakost. Jasná světla mohou být nepříjemná, protože nerovnoměrně tvarovaná rohovka propouští do oka příliš mnoho světla, paradoxně ale dalším z projevů může být i zhoršené vidění v noci. Někteří lidé s keratokonem vidí kolem sebe odlesky nebo mají vidění zdvojené.

Keratokonus obvykle postihuje obě oči, i když je možné, že u jednoho oka může mít závažnější či rychlejší průběh než u druhého. Občas se lidem s touto nemocí vytvoří na rohovce puchýř. Výsledkem je hromadění tekutiny mezi vrstvami rohovky, což způsobuje otok, bolest a zarudnutí. To může vést dokonce i k trvalému zjizvení na rohovce, jež má pak negativní vliv na její průhlednost.


Co způsobuje keratokonus 

Vědci se domnívají, že keratokonus je způsoben zejména geneticky. To znamená, že je u části lidí pravděpodobnější, že jej budou mít. Vyvinout se u nich ale nutně nemusí, pokud není spuštěn nějakým dalším faktorem, jako je třeba příliš časté a silné mnutí očí nebo nošení kontaktních čoček. U lidí geneticky méně náchylných k tomuto onemocnění nemusí mít čočky nebo mnutí očí žádný vliv. Spouštěčem může být také senná rýma, ekzém, alergické astma nebo spánková apnoe.


Keratokonus se s větší pravděpodobností vyvine u teenagerů nebo mladých dospělých než u jiných věkových skupin. Pokud již keratokonus máte, pravděpodobně se bude zhoršovat až do cca 35 let, pak se může zpomalit nebo dokonce i zcela zastavit.


Keratokonus je relativně vzácný a postihuje asi jednoho z 2000 lidí (0,05 %). Vzhledem k vlivu dědičnosti je pravděpodobnější, že se u vás vyvine keratokonus, pokud jej má někdo z vašich příbuzných.


Keratokonus a vliv na běžný život

Keratokonus lze obvykle korigovat nošením brýlí nebo kontaktních čoček, zejména v jeho raných stádiích. Jak se rohovka postupem času více zdeformuje, brýle a měkké kontaktní čočky již nemusí pomáhat. Pak se často používají tzv. tvrdé kontaktní čočky, které jsou vysoce propustné. Některé z nich jsou tvarovány speciálně pro lidi, kteří mají keratokonus. Pokud jsou pro vás tvrdé kontaktní čočky nepříjemné, jsou k dispozici další možnosti, včetně hybridních kontaktních čoček, které mají tvrdý střed a měkký vnější kroužek. Měkké kontaktní čočky lze také nosit pod tvrdou kontaktní čočkou, což je pro některé lidi komfortnější, než nosit pouze tvrdou čočku.


Pokud máte keratokonus a nosíte brýle nebo kontaktní čočky k jeho nápravě, bude potřeba si častěji měřit zrak, aby korekce vždy odpovídala potřebám oka. Rohovka je totiž tenčí a pružnější, než by měla být, takže může v čase rychleji měnit tvar. 

Pokud se váš keratokonus zhoršuje, budou k jeho korekci potřeba silnější čočky. Ty jsou ovšem tlustší, těžší a mohou na okrajích zkreslovat vidění. Dalším problémem s nošením kontaktních čoček při keratokonu je, že mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku suchých očí. To je obecně riziko pro každého, kdo nosí kontaktní čočky, ale keratokonus je v tomto rizikový faktor. Je to proto, že nerovnoměrná rohovka ztěžuje očním víčkům, aby rovnoměrně rozprostřela slzy po povrchu oka. Pokud trpíte suchýma očima, můžete je léčit očními kapkami s umělými slzami.

Keratokonus - léčba

Zasíťování kolagenu

Keratokonus lze korigovat nošením brýlí nebo kontaktních čoček, pokud není příliš závažný. K vyléčení keratokonu však budete potřebovat operaci. Může to být transplantace rohovky (keratoplastika) nebo rohovkový implantát. Existuje také relativně nová terapie zvaná cross-linking eye surgery nebo kolagen crosslinking (také nazývaná CXL nebo C3R2), česky by šlo přeložit jako "zasíťování".

Standardní operaci lze provést 30minutovým ambulantním postupem. Je účinný u 94 % pacientů. Hlavním cílem crosslinkingové operace je zabránit zhoršení keratokonu, takže je vhodný pouze v případech, kdy se rohovka deformace rohovky nezastavila a stále se zhoršuje. 

Rohovka se skládá z několika vrstev. Prostřední (stroma), se skládá z pavučiny kolagenových vláken spojených dohromady. Pokud máte keratokonus, nejsou tyto spoje dostatečně silné, aby rohovce dodaly správný tvar, takže se vyboulí směrem ven do kuželovitého tvaru. Operace „crosslinking“ pomáhá zvýšit počet těchto kolagenových vláken, čímž se stane rohovka silnější.

Postup síťování se obvykle provádí v lokální anestezii. Zahrnuje odstranění malého kousku povrchu rohovky, podání očních kapek obsahujících vitamín B2 (riboflavin) a následné vystavení oka ultrafialovému světlu.

 

Rohovkové implantáty

Další možností chirurgické léčby keratokonu jsou rohovkové implantáty. Jedná se o plastové kroužky, které se vkládají do rohovky, aby jí pomohly udržet správný tvar. To se obvykle provádí na obou očích najednou, v celkové nebo lokální anestezii. Implantáty obvykle samy o sobě keratokonus nevyléčí, ale mohou usnadnit nápravu pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Mohou také změnit tvar rohovky, což pomáhá kontaktním čočkám lépe sedět.

 

Transplantace rohovky

Při transplantaci rohovky je odstraněna část nebo celá rohovka a nahrazena zdravou darovanou rohovkou. Pokud se lékař domnívá, že je tento postup na místě, pravděpodobně nejprve zkusí částečnou transplantaci rohovky, která se nazývá hluboká přední lamelární keratoplastika. Při ní jsou vnější vrstvy středu rohovky nahrazeny dárcovskou tkání, ale nejvnitřnější vrstva zůstává nedotčena.

Pokud je poškozena vnitřní vrstva rohovky nebo pokud jste již podstoupili částečnou transplantaci a ta nefungovala, může být řešením úplná transplantace. Říká se tomu penetrující keratoplastika. Zahrnuje výměnu celé rohovky za dárcovskou.

V obou případech je dárcovská rohovka držena na místě drobnými stehy. Ty musí zůstat na místě po dlouhou dobu: šest měsíců při částečné transplantaci nebo 12 měsíců při úplné.

Po operaci může trvat dlouho, než se oči zotaví. Pravděpodobně budete muset používat steroidní oční kapky po dobu nejméně šesti měsíců, abyste zabránili tomu, že vaše tělo darovanou rohovku odmítne, protože to by zvyšovalo riziko katarakty glaukomu.

 

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku